Rychlý kontakt
Akce a slevy na email

 

Od svého založení se společnost Olivado neustále rozrůstá a dnes je přední světovou značkou v oblasti extra panenského avokádového oleje. Její výrobky se prodávají ve Velké Británii, v Evropě, v USA, na Novém Zélandu, v Austrálii i v Asii. Ředitel a vlastník společnosti, Gary Hannam žijící ve Švýcarsku, si brzy uvědomil potřebu rozšíření výroby mimo Nový Zéland a po prověření možností v Jižní Americe a v dalších částech Afriky se společnost usídlila v Keni, která se zdála být potenciálně vhodnou zemí pro výrobu organických a fair trade produktů. „Přesvědčit další spolumajitele a investory, že investice do Afriky je moudrým krokem, nebylo snadné,“ říká Hannam. „Keňa je překrásná země plná lidí odhodlaných vymanit se z chudoby, avšak mezinárodní média se ve svých sloupcích nemilosrdně zaměřují na nekalé živly a ignorují pracovitou a ochotnou většinu.“

 

Přes 570 drobných farmářů z keňské centrální vysočiny již získalo certifikaci „organic“ a „fair trade“. Týmy společnosti Olivado pracující v terénu spolupracují s farmáři, sledují farmy a jejich úrodu a dbají na dodržování postupů pěstování organických plodin. Proces sledování farmářů bude pokračovat i do budoucna, aby se zajistilo dodržování postupů pěstování organických plodin.

Také švýcarská registrační organizace IMO (www.imo.ch) bude provádět externí audity.

 

Organizace IMO byla pro registraci vybrána proto, že se specializuje na rozvoj předpisů pro drobné farmy a ne pro velkopěstitele. Z hlediska ekonomického rozvoje je angažování mnoha stovek drobných farmářů do takovéhoto projektu nejlepším řešením. V Tanzanii se organizace IMO podílela na úspěšném projektu pěstování fair trade organického kakaa, do kterého se zapojilo 20 000 drobných farem.

 

V březnu 2008 zástupce IMO v Nairobi Joachim Weber provedl kontrolu první farmy s cílem ověřit, zda farmy vybrané našimi týmy splňují kritéria pro označení „organic“ a „fair trade“ stanovená předpisy IMO. Byl ve všech ohledech spokojen. V tomto roce byly organické produkty Olivado poprvé uvedeny na trhy ve Velké Británii a v Evropě. Kromě toho se již prodávají v Kanadě a americká firma Dr Bronner's Magic Soaps je používá pro výrobu mýdel z organického avokádového oleje.

 

Dohoda společnosti Olivado s farmáři je taková, že Olivado od nich vykoupí veškerou jejich úrodu. Aby byl zajištěn organický status, zajišťují veškerý sběr a dopravu týmy společnosti Olivado. Naše role ve spolupráci s farmáři se zvýšila v okamžiku, kdy jsme zahájili proces registrace organické produkce. Začalo být zřejmé, že nejlepším způsobem pro zajištění certifikace avokádových stromů bylo dosáhnout toho, aby jako organické byly certifikovány celé farmy. Proto podporujeme farmáře v tom, aby pěstovali plodiny, které jsou nejen organické, ale které zároveň vynášejí více než jejich současné plodiny. V počáteční fázi jim hodláme poskytnout Desmodium – tropickou bobovitou rostlinu, která do půdy dodává dusík a pomáhá udržovat její vlhkost. Tato vytrvalá rostlina je velmi výživná pro dobytek, mnohem více než všudypřítomná kukuřice nebo dochan červený.

 

Některým našim farmářům jsme již semena dodali, stále však hledáme partnery, kteří by nám v tomto programu pomohli - jak s dodávkami semen, tak s propagací organického způsobu pěstování. Farmáři jsou této myšlence nakloněni, zůstávají však skeptičtí kvůli svým minulým zkušenostem s obchodníky a prostředníky, kteří zklamali jejich očekávání. Pracujeme na získávání jejich důvěry a na konci třetí sezóny nyní zjišťujeme, že farmáři jsou stále ochotnější s námi spolupracovat. To je dáno jejich spokojeností s tím, že dodržujeme sliby, a především s výnosy, které jim letošní úroda přinese. Skutečnost je taková, že o certifikaci „organic“ má zájem stále více farmářů, kteří se k našemu programu chtějí rovněž připojit.

 

Vzhledem k úspěchu pilotního programu společnosti Olivado v Nairobi je působení firmy v Keni v současnosti vyhodnocováno a plánuje se vybudování specializované továrny umístěné poblíž farem. Tím by se výrazně snížily náklady na dopravu a zvýšila se efektivita výroby. Nový závod umožní zvýšení výroby v prvním roce na 200 000 litrů avokádového oleje a v následujících letech další růst až na hodnotu 900 000 litrů ročně.

Vytvořeno pomocí Tvujeshop.cz
Vlastní eshop snadno a rychle